Specifika dramatické výchovy

Ing. Pavel Němeček
KATEGORIE DIVADLO >> Dramatická výchova

Absolvent Vysoké školy ekonomické v Praze a rozšiřujícího studia dramatické výchovy DAMU Praha
Více než 20 let se věnuje divadelní tvorbě a dramatické výchově. Dlouholetý lektor a ředitel Sdružení D. Je externím pedagogem výchovné dramatiky a oboru fundraising na Pedagogické fakultě UP. Je autorem a spoluautorem programů Drama s Linkem, Kelly a Anna a Na jednom prkně. Od roku 1993 vede semináře výchovné dramatiky pro pedagogickou i nepedagogickou veřejnost. Zaměřuje se také na využití výchovné dramatiky v práci s dětmi v dětských domovech. Od roku 2002 je také konzultantem a koučem v oblasti fundraisingu, strategického plánování a vedení týmů v neziskových organizacích.
Je porotcem krajských i národních divadelních přehlídek, lektorem regionálních i celostátních seminářů.

V čem je metoda dramatické výchovy efektivnější oproti jiným “arte” metodám, co specifického skutečně rozvíjí?

Primárně je metoda dramatické výchovy bohatější o zkušenost interakce.A to jak interakce se “spoluhráči”, tak s diváky nebo pozorovateli výstupu. Je dobré si uvědomit, že každé “angažování se” ve hře nebo cvičení nebo v prezentaci výstupu je pozorováno okolím a to okolí je automaticky hodnotí, ať si to přiznáváme či nikoliv. Podvědomě si to uvědomujeme, a už jen tato skutečnost může být pro někoho s handicapem překonáním obrovské překážky a důkazem velké odvahy. Příležitost sáhnout si na tyto bariéry, příležitost “poprat” se s vlastní slabostí je obrovská životní zkušenost, přestože je to jen ve hře. Jiné arte metody jsou daleko více introvertnější … samozřejmě tedy bezpečnější, umožňují také ventilaci pocitů a myšlenek ale tu úroveň interakce s okolím neobsahují v tak velké míře. A pak bych také zmínil tu rovinu komunikační – dramatická výchova je postavena na komunikaci. Pokud se komunikaci bráníme, nebo ji nezvládáme, tak DV prostě nefunguje … a možná právě někdy ten přiměřený tlak na výstup může pomáhat komunikaci s okolím zlepšovat a pomáhat tak terapeuticky více než v jiných arte metodách.